11 gospodarstw, które prowadzą własne sklepiki. Tu kupicie żywność prosto od gospodarzy
Przygotowaliśmy zestawienie sklepików gospodarskich z Dolnego Śląska. Tu kupicie świeże produkty prosto od gospodarzy – lubimy taką formę zakupów i polecamy z całego serca! Wpadajcie na zakupy.
1. Kozłonoga Gopodarstwo Kozie
To ekologiczne gospodarstwo kozie, pozyskuje i przetwarza mleko tylko z własnego stada kóz –na terenie gospodarstwa działa serowarnia, piekarnia opalana piecem chlebowym, kozi dom oraz dziki ogród pełen chwastów wraz z permakulturowym warzywniakiem.
Asortyment jest zmienny, zgodny z porami roku. Kupimy tu np. pyszne sery kozie, twarogi (np. Pochrzaniony – twarożek kozi z tartym chrzanem z gospodarstwa), pierogi, chrupiący i pachnący chleb i bułki na podmłodzie, drożdżówki, przetwory, octy, oleje, musztardy, pasty kanapkowe, mąkę dyniową i inne dyniowe smakołyki, pierniki czy baby ziemniaczane.
Hodowla kóz rasy alpejskiej i barwnej uszlachetnioonej, toggenburskiej, wolnowybiegowa, szanująca dobrostan zwierząt. Podczas spaceru po gospodarstwie można odwiedzić koziołki.
Adres i godziny otwarcia: Gospodarski sklepik czynny w piątki w godz. 15-20. Adres: 58-124 Klecin. Facebook: Kozłonoga Gospodarstwo Kozie
2. Gospodarstwo Malinowskich w Ciepłowodach
Kulinarną specjalnością i tradycją rodziny Malinowskich są miody, domowe przetwory, a także pierniki (@Pierniczki ze szlaku Cystersów) oraz jadalne kasztany (rodzina może poszczycić się wielopokoleniową tradycją pszczelarską i własną pasieką, ale mają też swój kasztanowy las!).
Na półkach ich uroczego sklepiku, znajdziecie m.in. pyszne połączenie miodu i malin, miód z miętą z własnego ogrodu, miód z imbirem, z cynamonem, z chili, miód z pokrzywą czy uwielbiany przez dzieci czeko-miód (miód i kakao).
Jest także konfitura z płatków róży czy płatki róży ucierane w cukrze, ocet z kurdybanka, ocet z mniszka czy ocet z jaśminowca, soki z malin czy owoców czarnego bzu (bez cukru), maliny z ksylitolem. W sezonie – m.in. rewelacyjny gąszcz (czyli polskie pesto) z natki pietruszki czy marchewki.
Gospodarstwo państwa Malinowskich należy do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Dolnego Śląska.
Adres i godziny otwarcia: Sklepik czynny od poniedziałku do piątku w g. 10-18, w niedzielę w godz. 15-17. Ciepłowody (powiat ząbkowicki) ul. Boczna 1, 57-211. Facebook: Gospodarstwo Malinowskich w Ciepłowodach
Polub nas na facebooku: Dolnośląski Warsztat
3. Dyniowy Zakątek
Wspaniała propozycja, nie tylko na jesień i Halloween. Sklepik przy gospodarstwie prowadzonym przez Michała Staraka i jego żonę Joannę. Na ich polu rosną dynie – pielą je mechanicznie, nie używają środków ochrony roślin. Sami wymyślają połączenia smaków i produkty. Mają np. pasztet z dyni, paprykarz z dyni, keczup z dyni, rewelacyjny wegański jogurt dyniowy, pyszne musy dyniowe oraz uwielbiane przez dzieci dżemy z dynią i innymi owocami, a także ciastka z dyni i pestki do chrupania. Tłoczą też oleje: rzepakowy i z pestek dyni. W ich sklepiku kupimy też produkty od innych lokalnych producentów, w tym sery kozie i owcze z Sernicy Dolnośląskiej, zakwasy chlebowe od VitaFit, chleby na zakwasie żytnie oraz pszenne
Adres i godziny otwarcia: Olszany 181, powiat świdnicki, niedaleko Strzegomia. Sklepik czynny w każdy poniedziałek w godz. 9-19. Facebook: Dyniowy Zakątek
4. Łomnicka Hala Mleczna
Bożena i Daniel Sokołowscy to pionierzy serowarstwa zagrodowego w Polsce. Ich serów – Sery Łomnickie z Koziej Łąki – nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Kiedyś sery i nabiał kozi sprzedawali bezpośrednio w gospodarstwie. Ich najnowszym pomysłem jest Łomnicka Hala Mleczna, która znajduje się w centrum Łomnicy. To sklep będący jednocześnie punktem gastronomicznym (można tu zamówić np. ciepłą zupę, kawę czy sernik, a nawet kozie lody, deskę serów etc.) i zakładem produkcyjnym. Można też zobaczyć, jak robione są prawdziwe sery. Przeszkloną ścianę ma także dojrzewalnia. Oprócz serów w sklepie kupimy też np. jogurty z koziego mleka.
Swoje stado kóz pańtwo Sokołowscy wychowali od podstaw: nazywają je kozami karkonoskimi, bo to kozy stąd, mieszane, nie są rasowe. Nie są też bardzo mleczne, ale za to zdrowe, nie chorują, dobrze się czują w tych górskich warunkach.
Adres i godziny otwarcia: Łomnicka Hala Mleczna, ul. Karkonoska 113B, Łomnica k. Jeleniej Góry, Czynne pn-pt w godz. 10-18, sb 10-16, ndz 12-18. Facebook: Łomnicka Hala Mleczna
Więcej o Łomnickiej Zadymie i serach zagrodowych z Łomnicy: Chcieli mieć spokój, zrobili zadymę. O Serach Łomnickich z Koziej Łąki
5. Sery Lutomierskie z Gór Sowich
Malwina Pasternak i jej mama Stanisława, element żeński z rodzinnego gospodarstwa rolnego w Lutomierzu, wytwarzają sery z mleka krów pasących się na łąkach w okolicach Gór Sowich. Kupują je od znajomych gospodarzy. W skład ich serów wchodzą: niepasteryzowane i pasteryzowane mleko krowie, podpuszczka mikrobiologiczna, sól niejodowana i zioła. Specjalizują się w produkcji dwóch typów sera: podpuszczkowego młodego, niedojrzewającego, a także rzadko produkowanego w Polsce sera typu ricotta, pozyskiwanego z serwatki.
W sklepiku na terenie okazałego gospodarstwa rolnego w Lutomierzu kupimy też inne produkty z gospodarstwa państwa Pasternaków, m.in. masło, maślankę, marynaty i przetwory warzywne z własnych warzyw, w tym – nomen omen – z pasternaku, pasztety wege, rewelacyjną prażoną soję, soki i syropy (np. z mniszka lekarskiego i z pędów sosny), konfitury (np. z róży), powidła, syropy, jaja i miody z własnej pasieki, kompoty.
Adres i godziny otwarcia: Lutomierz 29, 57-213 Srebrna Góra. Sklepik czynny pn-ndz w godz. 9-20. Profil na fb: Sery Lutomierskie z Gór Sowich
Więcej o warsztatach i gospodarstwie: Dzieci z wizytą w gospodarstwie. Czego tam nawarzyły?
6. Sernica Dolnośląska
Kamil Holajda, twórca Sernicy Dolnośląskiej, to bardzo młody, a już utytułowany serowar. Robi m.in. dojrzewające sery kozie i owcze. Sery kozie: kozią goudę (z czarnuszką, kozieradką i czystą), Rudy Kozak (ser kozi długo dojrzewający o głębokim aromacie) oraz sery owcze: twaróg owczy, ser owczy solankowy w typie fety, halloumi owcze, bunc owczy, „Zwędzony” i jogurt owczy (w szklanych słoikach). Myśli o własnej hodowli owiec, jak na razie pozyskuje mleko od kolegi, który ma gospodarstwo za Miliczem i ma gdzie trzymać i wypasać zwierzęta – kilkadziesiąt kóz i 10 owiec. To przyjazne, zielone tereny, zwierzęta są karmione naturalnie.
Adres i godziny otwarcia: Sklep przy serowarni Sernica Dolnośląska przy ul. Głównej 15 w Bielawie k. Długołęki jest czynny w każdy piątek w godz. 16-19 i w sobotę 12-18. Facebook: Sernica Dolnośląska
Więcej o Kamilu, najmłodszym serowarze w Polsce: Jak robić sery, które kochają ludzie. Rozmowa
7. Wieśniaki z wyboru – kredens samoobsługowy
Choć Arleta Butewicz i Adam Skurzyński wieśniakami są dopiero dwa lata, to gospodarstwo, w którym uprawiają warzywa bez chemii i hodują „szczęśliwe” zwierzęta, ma już wielu fanów. Oboje pochodzą z Wrocławia – wcześniej on pracował w korporacji, a ona robiła doktorat na Politechnice Wrocławskiej.
W Pomianowie Dolnym – niewielkiej wsi w powiecie ząbkowickim – uprawiają m.in. cukinię, ziemniaki. pomidory, ogórki, kapustę i jadalne kwiaty. Warzywa sprzedają sezonowo, a przez cały rok: jaja, miód, pasztety i wędliny z mięsa zwierząt z własnej hodowli, a także przetwory, np. kiszonki, pomidory smażone w oliwie z serem solankowym i domowe majonezy – lubczykowy, bazyliowy i czosnkowy (prosty skład: żółtka, olej rzepakowy, gorczyca, ocet, czosnek, sól).
W procesie przetwórczym drobiu – w duchu zero waste – wytwarzają sporo rosołu. Dlatego do asortymentu wprowadzili też zupy, w tym rosół pomidorowy i rosół z gęsi z rozmąconym jajkiem. Sprzedają też własnej roboty domowe ciasta i lukrowane pierniki. Samoobsługowy Kredens to wystawiony przed gospodarstwem wózek z półkami i niewielka lodówka. Produkty umieszczone są w koszykach lub w słoikach, na każdym z nich jest cena, a obok skarbonka. Trzeba mieć wyliczoną gotówkę albo wydać sobie resztę cukinią czy jadalnymi kasztanami (w zależności od sezonu).
Adres i godziny otwarcia: Pomianów Dolny 57-223, powiat ząbkowicki. Forma sprzedaży jest zależna od pogody. Przed przyjazdem można zadzwonić, zapytać o konkretny produkt czy poprosić o jego odłożenie. Produkty można też odbierać bezpośrednio w gospodarstwie. Tel. 663-322-600 (Arleta), 502-661-915 (Adam). Facebook: Wieśniaki z wyboru
8. Gospodarstwo Rolne Szczypiorki
Gospodarstwo Rolne Szczypiorki ma w ofercie wędliny, m. in. kiełbasę czosnkową „z sowiogórskiego niedźwiedzia”, która zdobyła wyróżnienie w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionu”. Kupimy tu również świeże mięso wieprzowe i wołowe, a także mleko, sery i produkty mleczne, oraz przetwory owocowo-warzywne. Wszystkie surowce pochodzą z ekologicznego gospodarstwa, które prowadzą państwo Szczypkowie z Tuszyna.
Adres i godziny otwarcia: Sklepik stacjonarny Tuszyn 51. Czynne: piątek godz. 19-21, sobota godz. 8-12. Facebook: Rolne Szczypiorki
9. Sadownictwo i Tłocznia Pochodyła
Gospodarstwo specjalizuje się w naturalnym, tłoczonym na zimno soku owocowym z własnych sadów. Soki są bez dodatków, nieklarowane, niekonserwowane, nierozcieńczane. Sady znajdują się w Parku Krajobrazowym Doliny Baryczy, posiadają certyfikat zintegrowanej produkcji. W sklepie firmowym znajdziemy też świeże owoce i warzywa, zdrową żywność, bakalie, orzechy, nasiona, przyprawy, miód, kasze i mąki. Jest też nabiał. Soki można kupić w kartonach kilkulitrowych i spróbować na miejscu smaków. Polecamy np. sok jabłko z burakiem i sezonowe owoce – teraz pora na gruszki, jabłka i śliwki. Dobre miejsce żeby zaopatrzyć się w owoce na zimowe przetwory.
Adres i godziny otwarcia: ul. Wojska Polskiego 43, Milicz. Czynne od pon. do pt. w godz. 8-17, w sobotę 8-14. Facebook: Sklep firmowy Pochodyła
10. Na Zdrowo z Wańczykówką
Wańczykówki Dolnoślązakom przedstawiać nie trzeba: pasja serowarska Lucyny i Sylwestra Wańczyków sprawia, że ich sery są znane i uwielbiane przez wszystkich smakoszy.
Państwo Wańczykowie zbudowali swoje ekologiczne gospodarstwo od podstaw, zaczynając od dwóch hektarów ziemi w Górach Kamiennych, z pięknym widokiem na Śnieżkę, i darowanej świnki. Potem pojawiła się pierwsza Mućka, a następnie jeszcze kilka krówek.
We wrześniu 2007 roku – za namową gości z prowadzonej przez nich agroturysytki – zrobili pierwszy ser podpuszczkowy, który z roztargnienia zapomnieli posolić. Pasja serowarska rosła z każdym dniem. Już niespełna pół roku później zaczęli zdobywać nagrody. Uczyli się od najlepszych na 2-letnim kursie w Niemczech. Aktywnie działają też w Stowarzyszeniu Serowarów Farmerskich i Zagrodowych, dbając o doskonalenie umiejętności serowarów.
Ich sklep farmerski ze zdrową żywnością działa w Krzeszowie od kwietnia 2019 roku. Kupimy tam rewelacyjne sery krowie, kozie oraz owcze (łącznie ponad 30 gatunków), a także fantastyczne jogurty i masło oraz inne produkty z ekologicznego gospodarstwa. Zakupić tu można również zdrowe produkty innych regionalnych dostawców.
Przez przeszklenie zajrzycie do wnętrza serowni i możecie podejrzeć ich zgrany zespół przy pracy.
Adres i godziny otwarcia: Krzeszów, ul. Św. Anny 9, czynne codziennie w godz. 9-20. Facebook: Na Zdrowo z Wańczykówką
11. Gospodarstwo Ekolomia
Certyfikowane ekologiczne gospodarstwo ze Stoszowa niedaleko Łagiewnik prowadzi swój sklepik gospodarski, w którym kupimy świeże warzywa i owoce. Oferta oczywiście jest zależna od sezonu. We wrześniu to np. dynia hokkaido i piżmowa, bakłażan, brokuły, szpinak i jabłka.
Adres i godziny otwarcia: Stoszów 29, 58-210 Łagiewniki. Sklepik czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16. Facebook: Ekolomia