Zakupy wielkanocne w lockdownie? Lokalnie najlepiej!
Produkty lokalne, produkty ekologiczne, produkty regionalne, lokalni producenci, Wrocław, Dolny Śląsk
2760
post-template-default,single,single-post,postid-2760,single-format-standard,qode-social-login-1.1.3,stockholm-core-1.2.1,select-theme-ver-5.2.1,ajax_fade,page_not_loaded, vertical_menu_transparency vertical_menu_transparency_on,menu-animation-underline,side_area_uncovered,header_top_hide_on_mobile,wpb-js-composer js-comp-ver-6.1,vc_responsive

Zakupy wielkanocne w lockdownie? Lokalnie najlepiej!

Oto mali lokalni rolnicy i producenci żywności. Jeśli szukacie miejsc, w których kupicie wysokiej jakości produkty spożywcze z naszego regionu –  polecamy wam tych ludzi i te adresy.

Podczas pierwszego lockdownu, przed rokiem, dolnośląscy rolnicy i mali lokalni producenci żywności z dnia na dzień stracili możliwość sprzedaży swoich produktów na bazarach, targowiskach i przedświątecznych jarmarkach. Postanowiliśmy im pomóc.

Akcja Bezdotykowy Jarmark Żywności wciąż jest aktualna –  na naszej liście znajdziecie prawdziwie lokalnych rolników, młynarzy, piekarzy i czeladników –   dowiecie się, jak zamówić i kupić produkty bezpośrednio od nich – od wytwórców.

Ale to nie wszystko! Zebraliśmy też kilka naszych ulubionych lokalnych inicjatyw – to m.in. Bazar Krótka Droga, Targi Zdrowej Żywności Prosto od Rolnika i Dolnośląski Targ Rolny  – tutaj w jednym miejscu i czasie spotkacie wielu lokalnych producentów i kupicie od nich jakościowe i zdrowe produkty z naszego regionu.

Mąka od Marcina Gołdy. Fot. Karolina Turkowska

1. Bezdotykowy Jarmark Żywności

To akcja Fundacji Lokalnej „Dolnośląski Warsztat”, która już w marcu ubiegłego roku zebrała adresy i kontakty do lokalnych rolników i małych producentów żywności. Mali lokalni producenci – wychodząc naprzeciw sytuacji (nikt wtedy nie wiedział, jak długo to potrwa) uruchomili punkty sprzedaży na terenie swoich gospodarstw, dowóz do klienta, sprzedaż wysyłkową czy możliwość odbioru zamówionego towaru w umówionym miejscu.

http://dolnoslaskiwarsztat.org/jarmark-bezdotykowy/

Okazuje się, że polubiliśmy wizyty w gospodarstwach i bezpośredni kontakt z producentami.

Na liście – którą właśnie uaktualniliśmy – znajdziecie namiary na zdrową, manufakturową żywność, bez chemii i sztucznych dodatków oraz informację o tym, w jaki sposób możecie skontaktować się z wytwórcami.

Wielu z tych producentów znamy osobiście, korzystamy z ich oferty, i szczerze ich polecamy.

Na Bezdotykowym Jarmarku Żywności znajdziecie między innymi:

  • pieczywo i mąkę
  • jaja i nabiał
  • oleje
  • owoce, warzywa i przetwory
  • kiełbasę, wędliny i mięso
  • miody z dolnośląskich pasiek
  • kawę z lokalnych palarni i herbatę
  • browary i wino z dolnośląskich winnic

2. Targi Zdrowej Żywności Prosto od Rolnika

Malwina Pasternak w sklepiku. Zdjęcie sprzed kilku miesięcy, teraz jest już nowa lada. Fot. Karolina Turkowska

Wydarzenie od lat organizuje Malwina Pasternak na terenie ich rodzinnego gospodarstwa rolnego w Lutomierzu, u podnóża Gór Sowich. Zaprasza rolników i małych producentów żywności z okolic.

Najbliższe targi w niedzielę 21 marca w godz. 12-16. Adres: Lutomierz 29. Na gości czeka niespodzianka muzyczna, i mnóstwo pyszności od lokalnych rolników, a tym produkty idealne na śniadanie wielkanocne: wiejskie jaja (nowością są jaja gęsie), zakwas na żurek, ciasta i baby wielkanocne, chlebki do koszyczka, masło do koszyczka, sery na śniadanie wielkanocne, palmy wielkanocne. Targi organizowane są raz w miesiącu, a konkretnie w każdą trzecią niedzielę miesiąca, zawsze w tych samych godzinach 12-16.

Strona wydarzenia: Targi Zdrowej Żywności prosto od Rolnika

3. Dolnośląski Targ Rolny

Targ na Partynicach. Fot. Karolina Turkowska

Targ organizowany cyklicznie na terenie Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego na wrocławskich Partynicach (to projekt finansowany ze środków unijnych).

Edycja przedświąteczna: w sobotę 27 marca, w godz. 9-13 (ul. Zwycięska 8).

Spotkacie tu m.in.  Gospodarstwo Rolne M. Sznajder i ich kiszonki,  serowarów ze Strugi i ich sery owcze, Wańczykówkę z serami i nabiałem, Rolne Szczypiorki m.in. z kiełbasą z własnego gospodarstwa, Raj Pstrąga ze świeżo złowioną rybką i pastą z wędzonego pstrąga (spieszcie się, bo schodzi jak ciepłe bułeczki) czy Elę Malinowską z Gospodarstwa Malinowskich w Ciepłowodach, która piecze pierniki i robi też m.in. rewelacyjne smakowe miody – truskawkowy, z cynamonem czy z imbirem. Są też siostry Krasnodębskie z Niemczy i ich porcelanowe cudeńka – nasze serce skradły kolorowe kury-pierożki.

Więcej informacji na facebooku: Dolnośląski Targ Rolny

Kury-pierożki autorstwa sióstr Krasnodębskich. Fot. Fb S.U. Krasnodębskie

4. Bazar Krótka Droga

Fot. Bazar Krótka Droga

ideą Bazaru Ekologicznego jest budowanie współpracy między konsumentami i lokalnymi producentami, tak aby można było kupować żywność dobrej jakości.  Bazar odbywa się w każdą sobotę w godzinach 10-14 przy ulicy Tęczowej 81 – znajdziemy tu dobre i swojskie produkty z najbliższych okolic i spotkamy ich wytwórców. Przed świętami wielkanocnymi bazar nietypowo w czwartek – 1 kwietnia, od 14-18.

Strona wydarzenia: Krótka Droga Bazar Ekologiczny

5. Wielkanocny Jarmark u Malinowskich

Ela Malinowska z tatą. Fot. Karolina Turkowska

Jarmark w gospodarstwie państwa Malinowskich w Ciepłowodach (powiat ząbkowicki) odbywa się cyklicznie. W niedzielę 28 marca w godz 12-16 gospodarze zapraszają na jego wielkanocną edycję.
Będzie dobre regionalne jedzenie oraz rękodzieło. Miody, kiszonki, syropy, sery, wędliny, pieczywo i ciasta domowe. Spotkacie tu lokalnych wytwórców zdrowej żywności i zaopatrzycie się w pyszne i pełnowartościowe jedzenie. Przyjadą również miejscowi rękodzielnicy z ceramiką, stroikami i biżuterią. Adres: ul. Boczna 1, Ciepłowody.
Strona wydarzenia: Wielkanocny Jarmark u Malinowskich

***

Zobaczcie też:

Gdzie kupimy ser prosto od producenta? Dolnośląskie serowarnie i gospodarstwa

11 gospodarstw, które prowadzą własne sklepiki. Żywność prosto od gospodarzy