Smaki podróżują razem z ludźmi. Z Pasternakiem po drodze!
Produkty lokalne, produkty ekologiczne, produkty regionalne, lokalni producenci, Wrocław, Dolny Śląsk
978
post-template-default,single,single-post,postid-978,single-format-standard,qode-social-login-1.1.3,stockholm-core-1.2.1,select-theme-ver-5.2.1,ajax_fade,page_not_loaded, vertical_menu_transparency vertical_menu_transparency_on,menu-animation-underline,side_area_uncovered,header_top_hide_on_mobile,wpb-js-composer js-comp-ver-6.1,vc_responsive

Smaki podróżują razem z ludźmi. Z Pasternakiem po drodze!

Malwina Pasternak stworzyła Sery Lutomierskie z Gór Sowich, mocną lokalną markę, a potem wspólnie z bratem zasiała pasternak (nazwisko zobowiązuje!) i do nieznanego prawie nikomu Lutomierza zaprosiła turystów odwiedzających okolicę – na lokalne zakupy i zupę krem z pasternaku.

Drogowskaz „Sery Lutomierskie” można zobaczyć przy drodze krajowej nr 8. To godzina drogi od Wrocławia, po drodze do Kotliny Kłodzkiej i w Góry Sowie. – Promujemy produkt lokalny, turystyczny i odpowiadamy na potrzeby mieszkańców Wrocławia, młodych, aktywnych ludzi, zainteresowanych zdrowym stylem życia, którzy w weekend chcą gdzieś się wybrać i coś dzieciom pokazać – opowiada Malwina.

Warsztaty serowarskie w Lutomierzu. Zdjęcie Malwiny Pasternak

Wspólnie z mamą, Stanisławą Pasternak, robią słynne już w okolicy sery typu gouda z ziołami i jadalnymi kwiatami. Prowadzą też warsztaty serowarskie, w tym spotkania dla dzieci, połączone ze zwiedzaniem gospodarstwa – serowarni, obory czy stajni. Dzieci – niektóre z nich pierwszy raz w życiu widzą z bliska krowę – uczą się robić sery w prawdziwej warzelni, słuchają opowieści o życiu na wsi, spacerują po czynnym gospodarstwie, oglądają maszyny rolnicze, a na koniec jedzą pyszne śniadanie z pochodzących z tego gospodarstwa produktów.

Warzenie serów w warzelni – warsztaty

Przez cały rok, w każdą trzecią niedzielę miesiąca (z wyjątkiem Bożego Narodzenia i Wielkanocy) w Lutomierzu, na terenie XVIII-wiecznej oficyny dworskiej i w otoczeniu Gór Sowich, można też zrobić kompleksowe lokalne zakupy – na cykliczne Targi Zdrowej Żywności Prosto od Rolnika przyjeżdżają przyjaciele – rzemieślnicy i wytwórcy, ludzie, których Malwina Pasternak poznała przy okazji różnych jarmarków. – Znamy się od lat, nieraz razem targaliśmy skrzynki z parkingów. Niektóre dziewczyny były jeszcze w ciąży, a teraz przyjeżdżają z dziećmi – opowiada.

Malwina Pasternak i produkty od rolnika

Dziś jej targ rolny to około 20 stoisk, można tu kupić m.in. sery krowie, kozie i owcze, twaróg, masło, jaja, oleje, przetwory warzywne i owoce, syropy i soki, wędliny, mąki, miody, zioła, pasty i pasztety wegetariańskie, lokalne pieczywo, chipsy z pasternaku, przyprawy, ciasta domowe czy piwo z lokalnego browaru. Są dwa stoiska z rękodziełem – anioły z drewna i ceramika, a także stoisko z kosmetykami Z Natury Lepsze. W organizacji całości pomaga Browar Rebelia. Malwina dodaje, że rozpoczął się już sezon na warzywa. – W najbliższą niedzielę ,19 lipca, przyjadą do nas świeże i ekologiczne ogórki, koperek, cebula i cukinia.

Tym razem wśród wystawców spotkamy m.in. Pasiekę pod Wielką Sową, wytwórców chleba i naturalnych niepasteryzowanych kwasów chlebowych Vitafit, Jagodowe Pole z borówkami bez chemii, AkoAr Przetwory z Aronii czy Gospodarstwo Rolne Szczypiorki z wołowiną, mięsem wieprzowym i wędzonkami.

Targi zdrowej żywności w Lutomierzu. Zdjęcia Malwiny Pasternak

W związku z pandemią organizatorzy zrezygnowali ze strefy chill-out, gdzie można posiedzieć, napić się np. piwa i zrelaksować – ale na pewno wrócą do tego pomysłu. Za to już w najbliższą niedzielę znów serwowane będą przyrządzane na grillu potrawy, pierogi z bryndzą i ciepła zupa czosnkowa. A na najmłodszych czekają trampolina i piaskownica.

Będzie też można kupić zdrowe przekąski i produkty, z których urządzimy sobie potem prawdziwie lokalny piknik, w tak pięknych okolicznościach przyrody, albo pyszną kolację po powrocie z górskiej wycieczki czy poniedziałkowe śniadanie. – Zapraszamy serdecznie. Czekamy w każdą trzecią niedzielę miesiąca od godz. 12 do 16 – mówi Malwina.

Fot. Malwina Pasternak

Na zupę krem z pasternaku (sprzedawaną także na wynos, w słoiczkach) trzeba będzie poczekać do września – ubiegłoroczne zapasy pasternaku właśnie się skończyły, a sezon na to warzywo zacznie się we wrześniu. Wtedy Malwina organizuje też w Lutomierzu Festiwal Pasternaka.

Co ważne, rodzinne gospodarstwo Pasternaków można odwiedzić w każdy dzień tygodnia – nie tylko przy okazji targów czy umówionych wcześniej warsztatów. W okresie wakacji serowarnia jest czynna codziennie w godz. 9- 20 i oferuje nie tylko sery, ale też masło, warzywa, pasztety wege, marynaty, soki, powidła, syropy, jaja i miody. W gorące dni można tu wpaść na prawdziwą schłodzoną maślankę.

***

Sery Lutomierskie z Gór Sowich/Zagroda Edukacyjna Pasternak, Lutomierz 29, 57-213 Srebrna Góraw czasie wakacji serowarnia i sklepik czynne pn-ndz w godz. 9-20

Targi Zdrowej Żywności Prosto od Rolnika odbywają się: 21 czerwca, 19 lipca, 16 sierpnia, 18 października, 15 listopada. Festiwal Pasternaka: 20 września 2020.

Kontakt w sprawie warsztatów: Malwina Pasternak tel. 661 783 435, Fb: Sery Lutomierskie