Uliczka Ceramiczna
Produkty lokalne, produkty ekologiczne, produkty regionalne, lokalni producenci, Wrocław, Dolny Śląsk
1745
page-template-default,page,page-id-1745,page-child,parent-pageid-1735,qode-social-login-1.1.3,stockholm-core-1.2.1,select-theme-ver-5.2.1,ajax_fade,page_not_loaded, vertical_menu_transparency vertical_menu_transparency_on,menu-animation-underline,side_area_uncovered,header_top_hide_on_mobile,wpb-js-composer js-comp-ver-6.1,vc_responsive

Uliczka Ceramiczna

Każdy przedmiot, który wykonuje Joanna Magyar w swojej pracowni ceramicznej MYŚLceramika we Wrocławiu, jest unikatowy.
Wszystkie obiekty tworzy ręcznie, wkładając w nie całe serce. Z myślą, że dobrze jest dzielić się przyjemnością i doceniać małe rzeczy.

Naczynia użytkowe projektowane i toczone na kole garncarskim przez Magdalenę Nekanda Trepkę są inspirowane  codziennymi potrzebami (wygoda użytkowania i trwałość) i eleganckim designem. Na uwagę zasługuje też ceramiczna biżuteria.

Siostry Sabina i Urszula Krasnodębskie z Niemczy robią bajeczne misy ceramiczne w kształcie liści, a także miski, miseczki, talerze, urocze ceramiczne krasnale i muchomorki. Naczynia są wykonywane w tradycyjny sposób, szkliwione w odcieniach zieleni, turkusów czy różu. Mimo dużego podobieństwa każdy element jest wyklejany ręcznie,  a siostry dbają o każdy szczegół.

Lidia Flis-Pawlak jest artystą ceramikiem, ukończyła Wydział Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, a swoją przygodę ze sztuką zaczęła już w dzieciństwie. Od kilku lat próbuje sił we własnej firmie. Lubuje się m.in. w filiżankach do espresso. Lubi też zielone domy, stąd w jej twórczości znajdziemy rozmaite donice. Jej znak rozpoznawczy to donice do miniaturowych roślin.

Prace Joanny Giernadowicz to małe dzieła sztuki – np. talerzyki w kształcie liści roślin tropikalnych (z serii miejska dżungla) czy talerzyk z czarnej gliny, pokryty białym matowym szkliwem, z odciśniętym śladem przypominającym łapę niedźwiedzia.

Tworzenie ceramiki sprawia Oli dużo frajdy – wierzy, że przekazuje moim naczyniom dobrą energię, która idzie ona dalej w świat!  Zobaczcie jej wyraziste kubki, ręcznie modelowane, z ręcznie wyrytym szlaczkiem, a także miski, półmiski i talerze, stojaki na kadziła czy lekkie jak piórko ceramiczne kolczyki (na sztyftach ze stali chirurgicznej, która nie uczula nawet najbardziej wrażliwych uszu).

Tworzenie ceramiki ma w sobie coś z magii – uważa twórczyni marki PoLEPIONE, Agnieszka Szczygłowska. Nadawanie realnego kształtu wizji, którą ma się w głowie, wciąga ją bezgranicznie. PoLEPIONE to wrocławska marka, ceramika inspirowana naturą. Pani Agnieszka robi m.in. oryginalne doniczki i osłonki ceramiczne, kubki, wazony, miski, patery, misy, pudełka, talerze, deski do serów.

Alicja Aksamit i jej Velvet Craft to jednoosobowa manufaktura, oferująca ceramiczne cudeńka: broszki lisy, spodki na biżuterię i palo santo, praktyczne mydelniczki i wyjątkowe doniczki. W przedświątecznej kolekcji pojawiły się też nowe wzory zawieszek na choinkę.- wszystko to tworzone z radością, po to, aby sprawić radość innym.

Ręcznie wytwarzane szkło kryształowe – Huta Julia w Piechowicach to jeden z niewielu istniejących dziś w Polsce zakładów produkujących takie wyroby. Jej historia sięga XIX wieku, a produkty nawiązują do wzornictwa tamtych czasów, choć znajdziemy tu także wzory bardzo nowoczesne, osadzone we współczesnej stylistyce.
Wśród pomysłów na prezenty są m.in. kryształowe kieliszki do wódki, karafki, kufle, wazony, kryształowy pojemnik na miód czy szklanki-świece.

To prace  wykonywane dawną, rzemieślniczą, ręczną metodą – powoli zapominaną i wypieraną przez technologię laserową. Właściciel uczył się metod grawerskich od swoich rodziców. Zdobienia wykonuje na maszynach grawerskich przy użyciu tarcz diamentowych. Wykonanie jednej sztuki zajmuje mu kilka godzin. Firma,  z siedzibą w Szczytnej, w Kotlinie Kłodzkiej, powstała w 1980 roku – początkowo działała w domowym zaciszu, wykonując usługi na potrzeby lokalnego rynku. Po kilku latach pan Grzegorz poszerzył działalność o sprzedaż grawerowanych szkieł i kryształów w małym sklepiku w Szczytnej. Uruchomił też sprzedaż internetową.
W jego ofercie znajdziemy szkło grawerowane (kieliszki, karafki, szklanki, owocarki), kryształowe świeczniki, dzbanki i szklanki oraz ręcznie malowane owocarki i wazony, a także szklane anioły czy kryształowy dzwonek.

Wróć do mapy uliczek – Rączy Jarmark Polecony