Lodożercy ratują pałac. Wakacyjny Festiwal Lodów
Produkty lokalne, produkty ekologiczne, produkty regionalne, lokalni producenci, Wrocław, Dolny Śląsk
1037
post-template-default,single,single-post,postid-1037,single-format-standard,qode-social-login-1.1.3,stockholm-core-1.2.1,select-theme-ver-5.2.1,ajax_fade,page_not_loaded, vertical_menu_transparency vertical_menu_transparency_on,menu-animation-underline,side_area_uncovered,header_top_hide_on_mobile,wpb-js-composer js-comp-ver-6.1,vc_responsive

Lodożercy ratują pałac. Wakacyjny Festiwal Lodów

Pałac Struga już po raz ósmy organizuje wakacyjny Festiwal Lodów – w miejscu o fenomenalnej historii i architekurze można ekperymentować z unikatowymi smakami rzemieślniczych lodów. Cały dochód z ich sprzedaży organizatorzy przeznaczają na renowację zabytku.

Lodowa uczta trwa przez wszystkie wakacyjne weekendy – od lipca do końca sierpnia w godzinach 12-20 . W menu są rzemieślnicze lody w wyszukanych smakach, z naturalnych warzyw, owoców, z dodatkiem przypraw i alkoholu (w wersji dla dorosłych).

Cały dochód ze sprzedaży lodów Fundacja Pałac Struga przeznacza na renowację zabytku – w tym roku na konserwację renesansowych malowideł w Sali Balowej.

Materiały Gminy Stare Bogaczowice

Dzięki zaangażowaniu właścicieli pałacu – Agnieszki Chmury-Wieczorek (prezeski fundacji) i jej męża Krzysztofa Wieczorka, którzy organizują tego typu akcje – obiekt, któremu groziło zawalenie, i którego dziedziniec zarastał lasem, powoli odzyskuje dawną świetność.

Materiały Fundacji Pałac Struga. Stan po uporzadkowaniu, 2015 rok

– W sfinansowaniu tegorocznych prac bardzo pomoże nam dotacja od Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Ale drugą część kwoty musimy uzbierać – informują i zapowiadają, że już wkrótce odsłonią portrety na ostatniej, południowej ścianie oraz poddadzą konserwacji 12 portretów władców z środkowej części sali. W zeszłym roku dzięki zaangażowaniu wielu osób zabezpieczyli 12 portretów oraz odsłonili portrety na ścianie północnej.

Miejsce ze smakiem

Lody w wyszukanych smakach w letnie dni przyciągają szczególnie, ale to miejsce po prostu warto odwiedzić.

Pałac w Strudze jest jednym z najcenniejszych na Śląsku przykładów renesansowej, przebudowanej w okresie baroku okazałej siedziby szlacheckiej. Może pochwalić się m.in. unikatową w skali kraju klatką renesansową z ok.1565 r. – w Polsce jedyne takie całe zachowane schody znajdują się na Wawelu, ale te w Strudze są dłuższe. Jeden stopień powstawał z jednego kawałka drzewa.

Materiały Fundacji Pałac Struga

Zachowały się częściowo freski gotyckie, renesansowe stropy i freski, barokowa sala balowa, kilka starych kominków, wewnętrzny dziedziniec z krużgankami czy kamienny portal wejściowy.

Równolegle z pałacem nowi własciciele restaurują też park w stylu angielskim.

Odbudowana od podstaw oficyna, w której możemy zjeść lody i napić się kawy otrzymała nagrodę od konserwator Barbary Obelindy jako jeden z trzech najlepiej i zgodnie ze sztuką, odbudowanych budynków w 2011 roku.

Pałac można zwiedzać z przewodnikiem o pełnych godzinach, a jego nową tegoroczną atrakcją jest wystawa „młodej sztuki”, pt. „Malarstwo, rysunek i ceramika” – można ją oglądać od jutra (wernisaż – sobota 4 lipca o godz. 18 ) do końca sierpnia.

Materiały Gminy Stare Bogaczowice

Pałac znajduje się na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego, w gminie Stare Bogaczowice, niedaleko Wałbrzycha. Do pobliskich atrakcji należą Stara Kopalnia Centrum Nauki i Sztuki (6,1 km), Zamek Książ w Wałbrzychu (5,1 km) i Palmiarnia Walbrzych (5,7 km).

***

Struga, dolnośląskie, ul. Wiejska 2, tel. 74 847 15 55

www.palacstruga.pl, https://www.facebook.com/palacstruga