Gdzie na weekend: gotowanie, spotkania i lokalne zakupy w plenerze
Poszukiwacze smaków, zdrowej lokalnej żywności oraz pięknych i unikatowych produktów z Dolnego Śląska mają w ten weekend kilka ciekawych propozycji do wyboru.
SOBOTA
Ręki Dzieła Fest pod chmurką
Wrocławski festiwal rzemiosła w tym sezonie w plenerze. Od piątku do niedzieli w godz. 12-20 w Przejściu Żelaźniczym przy wrocławskim Rynku można spotkać lokalnych artystów rękodzielników. Na bruku staną osiemdziesiąt dwa stoiska z unikatowymi produktami i ich twórcami, w tym Velvet Craft, DekoRaj, LaCzapaKabra, Galeria Efekt, Herbatka u Heleny, Kosmo Design, Kwiatuszka czy opisywana przez nas Kadoo.
Więcej informacji: https://www.facebook.com/RekiDziela
Bazar Krótka Droga
W sobotę, w godzinach 10-14 na bazarze Króka Droga przy ul. Tęczowej 81 (wjazd w podwórze naprzeciwko ul. Zdrowej) czekają producenci żywności ekologicznej z Dolnego Śląska. Do kupienia będzie m.in. kasza gryczana, jaglana oraz mąka z płaskurki, żytnia i orkiszowa z Wagnerówki, sery z Gospodarstwa Koźlarskiego Maciej Forysiak z Niemczy, mało, sery i jogurty od Wańczyków, prawdziwe chleby na zakwasie, wędzone pstrągi, warzywa, przetwory owocowe i warzywne (m.in. octy żywe), miody z Miodowego Spichlerza, a także piwo z opisywanej przez nas Browarni Sobótka Górka
Dolnośląski Targ Rolny
Na Partynicach (ul. Zwycięska 8, zielony teren przy hotelu Agro) w godz. w godzinach 11-15 czekają wystawcy z najwyższej jakości produktami ze swoich gospodarstw rolnych, a także rękodzielnicy z wyjątkową ofertą: Gospodarstwo Rolne Kinga Iszczyk (ziemniaki, fasola, ogórki, buraki, cebula, pietruszka, marchew, koper, szczypior, sałata), Gospodarstwo Rolne Wojciech Szyszko (olej tłoczony na zimno), Raj Pstrąga Joanna i Dominik Gibowicz (pstrągi i inne ryby surowe oraz wędzone), Gospodarstwo ekologiczne Katarzyna i Krzysztof Ciciała (płody rolne z gospodarstwa ekologicznego „Stare podwórko”), Cydr Tradycyjny z Trzebnicy Henryk Nowakowski (cydr jabłeczny, ocet jabłkowy, musztarda jabłkowa), Olejarnia Brzezinki (oleje tłoczone na zimno), S.U Krasnodębski Pracownia ceramiczna Sabina Krasnodębska (ceramika), Drzazgi & Drobiazgi (deski z drewna).
Na teren targu wejdziemy od strony Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego i hotelu oraz od strony Toru Wyścigów Konnych Partynice i wesołego miasteczka tuż przed nim.
Targ rolny Górskie Smaki
U stóp Książęcej Wieży w Siedlęcinie k. Jeleniej Góry zakupisz prawdziwą żywność od lokalnych rolników. Organizatorzy zapraszają w soboty od godz.10-13.00. Podkreślają, że ideą targu jest lokalność i sprzedaż bezpośrednia. Na targu są stoiska kilku certyfikowanych rolników ekologicznych, a także kilku rolników czy przetwórców produkujących w duchu ekologicznym, przestrzegających zasad produkcji ekologicznej.
Więcej informacji: https://www.facebook.com/Targ-Rolny-w-Siedl%C4%99cinie-G%C3%B3rskie-Smaki-1497575930570134
Żar Wino w Winnicy Moderna
W sobotę w Krakowianach na Wzgórzach Trzebnickich kolejna odsłona projektu Żar-Wino. Za jedzenie przygotowywane plenerowo na ogniu odpowiadają Patrycja Walter i Michał Zagórski. Menu: deska serów z kiszonym dereniem/konfiturą w rabarbaru, deska wędlin regionalnych z chrzanem/pesto z liści winogron. Bruschetta z rybą wędzoną, salsą z pomidorów i truskawek, zupa gaspacho z pieczonych pomidorów i czereśni. Dania główne: stek Flinston z miksem kasz z kurkami, do tego sos bbq z czereśnią, w wersji bezmięsnej zamiast steku halloumi, kofty wołowe na patyku z tzatziki z lazurem, czereśnie, chleb na zakwasie. Na deser ekler z czekoladą, kokosem i czereśniami autorstwa Słodziej Smaku. Wino od Nestora Kościańskiego z Winnicy Moderna (http://dolnoslaskiwarsztat.org/winnica-moderna-architektura-i-wino/). Nie ma opłaty za wstęp, dania zamawia się jak w restauracji – z menu dostępnego na miejscu. Organizatorzy mocno stawiają na lokalność – na stołach pojawią się sery od Sernica Dolnośląska (http://dolnoslaskiwarsztat.org/jak-robic-sery-ktore-kochaja-ludzie-rozmowa-z-kamilem-holajda-z-sernicy-dolnoslaskiej/), oleje zimnotłoczone od Oleje Milo, wędliny i schab złotnicki od Nowicki Naturalnie, owoce i zioła w własnego ogrodu i od krakowiańskich rolników. Ceny potraw mieszczą się w widełkach 20-50 zł. Preferowana płatność gotówką.
Więcej informacji: https://www.facebook.com/zar.wino
Niewinne gotowanie Winnice Wzgórz Trzebnickich
Winnice Wzgórz Trzebnickich po raz pierwszy zapraszają do siebie na ucztę wśród winorośli. Na parceli w Jaksonowicach staną stoły i stanowiska do gotowania, za potrawy odpowiadać będzie szef kuchni – Jan Wojtalik. Do każdej z potraw gospodarze dobiorą wino ze swojej winnicy.
W menu na sobotę: ogórek, maślanka, chrzan / szparagi białe, sos z palonym masłem, orzechy laskowe/ Marchew pieczona z kozim serem / carbonara z selera/ veloute ziemniaczane, liść laurowy z makrelą wędzoną, cylinder z ziemniaka faszerowany musem z makreli. Na deser truskawki, kwaśna śmietana, biała czekolada. Koszt całości razem z dobranymi winami to 250 zł netto. Obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem mailowym: niewinne.gotowanie@gmail.com Kto nie załapie się na dzisiejsze gotowanie, może już zgłosić się na kolejne – wydarzenie będzie organizowane cyklicznie co dwa tygodnie – za każdym razem gotuje inny szef kuchni.
Więcej informacji: https://www.facebook.com/Niewinne-gotowanie-109421830802006
NIEDZIELA
Niedzielne Śniadanie i zakupy na bazarze
W niedzielny poranek od godz. 10 Bazar Dawna Pralnia przy ul. Krakowskiej zaprasza na stragan i półki z lokalnymi produktami oraz – od godz. 10:30 – śniadaniowe kulinarne przysmaki – tym razem śniadaniowe dania przygotowuje Maksymilian Krupa Vhs (pracował wcześniej m.in. w Dinette i jako szef kuchni w Warsztat Food&Garden).
Więcej informacji: https://www.facebook.com/BazarDawnaPralnia
Gotujemy w Sadzie cz. VIII Raj Pstrąga (plus kiermasz)
W sadzie Owoce Lutyni (Lutynia, ul. Wiśniowa 22) w niedzielę w g. 12– 17 pyszne jedzenie (pierogi z jagodami oraz grillowane pstrągi spod masywu Śnieżnika, przywiezione, przygotowane i serwowane przez Raj Pstrąga), a także kiermasz produktów lokalnych (Pracownia Szalone Koty, OlejTo, Papa Weed Poland, Dyniowy Zakątek, Babaluna, Raj Pstrąga, Angelika Frej, Jagodowe Pole, Mucha nie siada, Magia Lawendy, Sernica Dolnośląska, Złota Patoka, Sorbet Lodziarnia à la carte, Drzazgi&Drobiazgi, Owoce Lutyni). Jeżeli pogoda pozwoli będzie można rozłożyć koce pod drzewami. Wśród atrakcji dla dzieci m.in. wizyta kucyka z pobliskiej Stajni Pod Topolami.
Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/287014275759336
* Zdjęcie od: Owoców Lutyni