Kosmetyki z Sudetów. W zwrotnym szkle
Szminka z buraka, pasta z pąków sosny, brzozy i topoli, roślinne kremy do twarzy i szampony. Twórcy marki „Trawiaste” mają zasadę: na skórę można nakładać tylko to, co da się zjeść.
Wędrowali u podnóży Karkonoszy, w Sudetach, zbierali i poznawali rośliny, wertowali stare książki w poszukiwaniu wiedzy. Po czterech latach eksperymentów Laura i Jarosław zaczęli tworzyć roślinne kosmetyki – ręcznie i w małych partiach.
Laura: – Chwalimy się składem i zachęcamy do czytania etykiet. Wszystkie nasze kosmetyki są testowane w laboratoriach i mają dokumentację potwierdzającą bezpieczeństwo ich użytkowania. Ale oczywiście pierwszymi testerami zawsze jesteśmy my sami. Kochamy swoją pracę: spacery, poszukiwania, dotykanie, zapach i odkrywanie mocy roślin, mieszanie, łączenie, a także naszą pracownię w rodzinnej Kamiennej Górze, z widokiem na sad i łąki.
„Z łona Matki Ziemi”
W słoikach i butelkach z etykietą „Trawiaste” znajdują się magicznie brzmiące rośliny, takie jak: wiązówka błotna, psianka słodkogórz, a także surowe oleiste esencje z różnych nasion. W składach znajdziemy też wyciągi z kory brzozy, sosny czy wierzby.

Laura: – Duża ilość produktów zawiera ekstrakty z pąków i żywice drzew, są również polne kwiaty. Te tradycyjne surowce, rosnące na naszym terenie, łączymy z wysokiej jakości składnikami z importu, takimi jak masło bacuri, masło z pestek mango czy awokado. Stosujemy wyłącznie naturalne konserwanty, stworzone z bakterii fermentacji, dlatego okres trwałości naszych kosmetyków jest mocno ograniczony: od 2 do 12 miesięcy, a wiele produktów dostępnych jest tylko na zamówienie.
To na przykład pomadka z buraka – jest w pełni wegańska, na bazie wosku z kopernicji i maśle z pestek mango. Wnika w strukturę ust i naturalnie podkręca ich kolor – nadaje zupełnie naturalny kolor różu i soczystych warg, taki jak po zjedzeniu malin, i nie pozostawia szminkowej maski. Można jej też użyć jako cienia na powieki czy do podkreślenia rumieńców na twarzy.

W słoiczku pełnym ciemnobrązowej substancji znajdziemy natomiast pastę z pąków sosny, topoli i brzozy, która oczyszcza zęby i ściąga dziąsła zapobiegając ich obsuwaniu. – Pasta do zębów, czyli produkt pierwszej potrzeby, bez fluoru i chemicznych dodatków, bazująca na mocnych wyciągach z ziół, była pierwszym kosmetykiem stworzonym przez Trawiaste – opowiada Laura.
Krem do rąk stworzony na bazie 4 rodzajów żywic drzew działa jak kompres na dłonie – daje ukojenie i chroni przed czynnikami zewnętrznymi, pozwala zasklepić się ranom, całkowicie niweluje suchość i podrażnienia, pomoże zagoić odciski na skórze lub ślady po oparzeniach.

W ofercie firmy są dziś także naturalne kremy do różnych typów cery (np. mirra, wiśnia, przywrotnik do skóry naczynkowej), naturalne dezodoranty – nie zawierające sztucznych i szkodliwych substancji, a także peelingi (np. malina, porzeczka – o zniewalającym zapachu czy enzymatyczny z dyni i berberysu), szampony i odżywki do włosów (przykładem może być szampon roślinny hibiskus-perz-prawoślaz do włosów puszących się czy odżywka z poziewnika i nasion brokuła, która zabezpiecza włosy przed czynnikami zewnętrznymi).
Zwrotne opakowania
– Surowców do produkcji kosmetyków dostarczają lokalni rolnicy, polscy przedsiębiorcy i producenci. Masła, oleje z pestek roślinnych pozyskujemy od dostawców z całego świata. Szukamy najlepszych jakościowo. Przenieśliśmy się do większej pracowni, przy której posadziliśmy sad i stworzyliśmy własny ogród ziołowy – mówi Laura. – Mamy plan by od przyszłego roku wdrożyć produkcję w oprarciu o surowe rośliny z własnej uprawy. Zbieramy budżet na badania.
Wszystkie produkty„Trawiaste” są zapakowane w szklane słoiczki, butelki i pojemniczki – szklane opakowanie zabezpiecza przed czynnikami zewnętrznymi i nie wchodzi w reakcje z produktem. A do tego – co niezwykle istotne – może być używane wielokrotnie. Szklane pojemniki można zwrócić – za zwrot 20 sztuk czystych opakowań otrzymujemy dowolny produkt do 40 zł. Można też zwracać po sztuce – za każde czyste otrzymamy rabat 2 zł.
***
Kosmetyki „Trawiaste” można zamawiać i kupować w prowadzonym przez firmę sklepie internetowym www.trawiaste.eu
We Wrocławiu są dostępne także w sklepie „Urban Vegan” przy ul. Antoniego 35 oraz w „Aptece Ołtaszyńskiej” przy ul. Uczniowskiej 37.