Odwiedziłyśmy Zaułek Dolnośląskiego Wina. Można wpadać!
Produkty lokalne, produkty ekologiczne, produkty regionalne, lokalni producenci, Wrocław, Dolny Śląsk
1131
post-template-default,single,single-post,postid-1131,single-format-standard,qode-social-login-1.1.3,stockholm-core-1.2.1,select-theme-ver-5.2.1,ajax_fade,page_not_loaded, vertical_menu_transparency vertical_menu_transparency_on,menu-animation-underline,side_area_uncovered,header_top_hide_on_mobile,wpb-js-composer js-comp-ver-6.1,vc_responsive

Odwiedziłyśmy Zaułek Dolnośląskiego Wina. Można wpadać!

Idąc dziś z Rynku w stronę Nadodrza przekonałyśmy się, kto czeka po drugiej stronie mostu i czym może nas zaskoczyć. Spróbowałyśmy dziewięciu win z trzech winnic (startery degustacyjne) i kilku niespodzianek spod winiarskiej lady.

Zaułek Dolnośląskiego Wina wystartował w piątek o g. 15 – swoje wina prezentują tu trzy dolnośląskie winnice: Winnice Jaworek, Winnica Anna i Winnica L’Opera. Winiarze czekają z kieliszkami na rogu Cybulskiego i Pomorskiej, a dokładnie przy letnim ogródku znanego i lubianego Cafe Rozrusznik. Serwują wino, ale też opowieści o nim. Starter degustacyjny to łącznie 9 win, po trzy propozycje z każdej winnicy.

Zaczęłysmy od Winnicy Anna i Johannitera 2018, Solarisa 2019 i kupażu Cabernet Cortis i Regent 2018 z mocno zaznaczoną taniną.

Cabernet Cortis z Regentem z Winnicy Anna

Winem wieczoru było dla nas niespodzianka zeserwowana przez Marka Piątkowskiego z Winnicy Jaworek. Najstarszy dolnośląski musiak ze szczepu elbling – rocznik 2007 (!) – stworzony w czasach, kiedy w Polsce mało kto myślał o robieniu wina, i kilkanaście lat wyprzedzajacy ogólnoświatową modę na pet-naty. Trzynastolatek z krzepkimi bąbelkami smakował propolisem, suszonymi morelami i drożdżową brioszką.

Winnica Jaworek, to najstarsza dolnośląska winnica i jedna z pierwszych w Polsce (powstała w 2001 roku), w gmini Miękinia (obecnie przenoszą nasadzenia na teren Wzgórz Trzebnickich, który okazuje się bardziej sprzyjać winorośli).

Marek Piątkowski serwuje prawdopodobnie najstarszego polskiego musiaka

Warta polecenia jest także degustacyjna propozycja winnicy L’Opera, czyli wina Sol Sol i Czas na 2017 i Triada – nasze ulubione czerwone wino wieczoru. Dodatkowo Irmina Szpak z L’Opery – poza degustacyjnym starterem – częstuje też gości Zaułka swoim premierowym orendżem – Ancymon 2019. To wino z dwóch białych szczepów – Solaris i Solira leżakowało na skórkach, którym zawdzięcza pomarańczowy kolor, herbaciany aromat i smak oraz nuty hibiskusa, skórki cytrusowej, a nawet wigilijnego suszu.

Ancymon z Winnicy L’Opera

Zainteresowanie wydarzeniem jest spore, co chwilę ktoś podchodzi, pyta o wina, możliwość odwiedzenia winnicy, jednak atmosfera jest cały czas kameralna, sprzyja rozmowom i spotkaniom.

Formuła takich nieformalnych degustacji sprawdziła się już w jednym z zaułków na Kazimierzu w Krakowie, we Wrocławiu tego jeszcze nie było.

Wstęp do Zaułka jest oczywiście darmowy, płacimy 5 zł za zestaw trzech dowolnych win (po 30 ml), które możemy próbować w przykawiarnianym ogródku. Możemy też kupić pełne butelki, w cenach  pomiędzy 40-60 zł.

Zaułek Dolnośląskiego Wina

Jedno jest pewne: osobom otwartym na smakowe doznania i miłośnikom wina przejście ulicą Cybulskiego nie ujdzie w ten weekend na sucho.

Czas trwania wydarzenia: piątek-sobota godz. 15-22 (dziś jutro i przez trzy kolejne weekendy wakacji (24 i 25 lipca, 31 lipca- 1 sierpnia, 7-8 sierpnia).

Zaułek Dolnośląskiego WIna

Wydarzenie na fb: www.facebook.com/ZaulekDolnoslaskiegoWina

Tags: