11 miejsc na ferie z dziećmi. Dolny Śląsk i agroturystyka dla najmłodszych
Nocne wyjście w teren i tworzenie bazy w wąwozie, konie, kucyki i wybieranie jajek z kurnika, prawdziwy kulig z ogniskiem, górki do zjazdów na sankach i nartach oraz warsztaty ceramiczne. Prezentujemy nasz subiektywny przegląd dolnośląskich gospodarstw agroturystycznych, które zimą oferują niebanalne atrakcje dla dzieci.
1. Agroturystyka Studzienno – okolice Polanicy Zdroju

Agroturystyka ze zwierzętami i jazdą konną w Otulinie Parku Narodowego Gór Stołowych. Przy domu znajduje się około 120-metrowy odcinek do zjazdów, a naprzeciwko gospodarstwa około 300-metrowy stok do szaleństw. Gospodarze udostępniają sprzęt dla dzieci – ślizgi, sanki, nartki. Przy korzystnej pogodzie jest nawet lodowisko, więc warto zabrać swoje łyżwy, a jeżeli pozwala pogoda to organizowane są też kuligi z zabawą na śniegu i ogniskiem.
W pobliżu nie brakuje tras spacerowych, rowerowych, konnych i biegówkowych.
Agroturystyka – prowadzona przez Xymenę Sośnicką – należy do sieci zagród edukacyjnych http://zagrodarekreacyjna.pl/filmy . Można pójść z kucykiem lub osiołkiem na spacer, wybrać się na wycieczkę konną albo po prostu spędzić czas w zagrodzie wśród zwierząt. Mieszkają tu konie, kucyk, kozy, owce, alpaka, osiołek, nutrie, króliczki, kaczki, kura i koguty. W programie m.in. karmienie wszystkich zwierzaków i pokaz dojenia kozy (dzieci mogą spróbować świeżego koziego mleka). Jest też możliwość nauki jazdy konnej z doświadczonym instruktorem i hipoterapeutą – gospodarstwo ma certyfikat Ośrodka Współpracującego z PTTK w zakresie Górskiej Turystyki Jeździeckiej.
Przed budynkiem jest zadaszona wiata z paleniskiem, a także leśna wiata do gier i zabaw nawet zimowa porą. Są także place zabaw i domek na drzewie, a w środku budynku świetlico-jadalnia z piłkarzykami i kącikiem zabaw.
Gospodarze użyczają mapy, przewodniki po okolicy oraz opisy tras. Dodajmy, że Studzienno to świetna baza na rodzinne wycieczki. Wśród dodatkowych atrakcji w okolicy można wymienić m.in. Muzuem Papiernictwa (10 km), Skalne Grzyby (25 minut pieszo) i Zieleniec (28 km).
Pokoje są 2-3 osobowe i rodzinne, z aneksami kuchennymi, grupy mogą zamówić wyżywienie.
Nieopodal można skosztować produktów z koziego mleka – serów i jogurtów tworzonych przez sąsiadów z ,,Koziej Górki”.
2. Spotkanie Leśnych Rodzin w Ptasiej Dolinie – Pogórze Kaczawskie

Dom Spotkań Twórczych „Ptasia Dolina” w Nowej Wsi Wielkiej na Pogórzu Kaczawskim to miejsce, które ma swój magnetyzm: już sama miejscowość sprawia wrażenie wioski na końcu świata. Znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Chełmy i jest otoczona przez cztery wąwozy – aż trzy z nich są rezerwatem przyrody. Klimatyczne gospodarstwo permakulturowe prowadzą Dana i Darek, doświadczeni edukatorzy m.in. w dziedzinie ekologii, a także twórcy pierwszego w Polsce społecznego Domu Nasion. W progach starego odremontowanego domu goszczą przyrodników rolników, artystów oraz rodziny.
Wokół domu znajduje się ogród permakulturowy, szklarnia, kurnik oraz sad ze starymi odmianami drzew owocowych.
W dniach 11-13 lutego gospodarze Ptasiej Doliny wraz z Zuzą Danilewicz – Płynącą z lasami – zapraszają rodziny z dziećmi na bliskie spotkanie „z Przyrodą, ze Sobą i z Innymi”. Tematem spotkania, które zapoczątkuje cykl czterech spotkań o różnych porach roku będzie „Zima”. – Będziemy wyprawiać się na nocne i dzienne dzikie przygody przyrodnicze. Mamy bogaty plan zajęć dla małych i dużych – zapowiadają organizatorzy. W programie m.in. Noc Sowy, czyli nocne wyjście w teren, wyprawa do wąwozu i tworzenie leśnej bazy oraz ognisko. Rekomendowany przyjazd z własnym śpiworem.
Więcej o działaniach Dany i Darka, twórców Ptasiej Doliny możecie przeczytać tutaj www.zielonaedukacja.pl..
3. Izerski Potok – Przecznica – Góry Izerskie

To miejsce – 8 km od Świeradowa Zdroju – z dala od miejskiego zgiełku, ale pełne atrakcji. Tworzą je Agnieszka i Bogdan oraz ich dzieci – Ola (rocznik 2008) i Krzyś (2009). Rodzina przeniosła się tutaj z miasta. Odremontowali dom z początków XX wieku, w którym niegdyś także mieścił się Dom Gościnny.
Budynek ma osobne wejście dla gości, pokoje z łazienkami oraz dostęp do wyposażonej kuchni (możecie wspólnie ze znajomymi wynająć wszystkie trzy pokoje gościnne).
W okolicy można pochodzić po górach, pojeździć konno, na biegówkach, skiturach czy nartach zjadowych.
W odremontowanej zabytkowej kuźni, która jest częścią gospodarstwa, odbywają się m.in. kameralne warsztaty ceramiczne, decoupage, warsztaty mydlarskie czy pierogarskie.
Dla najmłodszych jest zewnętrzny plac zabaw, a w domu pokój-bawialnia z dużą ilością zabawek. Znajdziecie tu także gry planszowe i książki, a także płyty z muzyką i bajkami do słuchania.
Istnieje możliwość zamówienia śniadań, kolacji i domowych pierogów.
Internet bezprzewodowy, świetlico-jadalnia, dostęp do pralki, żelazka, suszarki do włosów, ręczniki w łazience, na życzenie czajnik bezprzewodowy w pokoju.
Atrakcje w bliższej i dalszej okolicy: kolej gondolowa na Stóg Izerski – trasy narciarskie, snowpark i snowtubing (8 km), Park Zdrojowy w Świeradowie Zdroju (10 km), Zamek Czocha (20 km), Szklarska Poręba (25 km), wyciąg krzesełkowy na Szrenicę (28 km).
4. Villa Greta – Dobków – Kraina Wygasłych Wulkanów

To wyjątkowe miejsce, z bogatą rodzinną tradycją sięgającą XIX wieku i wsi Kleinhelmsdorf (dzisiejszy Dobków) – mieszkali tu wtedy pradziadkowie, a następnie dziadkowie i rodzice obecnych właścicieli.
– Zanim przekonaliśmy się, że Polska jest naprawdę piękna, odwiedziliśmy wiele krajów na kilku kontynentach. Po ukończeniu studiów postanowiliśmy wykorzystać nasze doświadczenie i stworzyć miejsce, w którym człowiek czuje bliskość przyrody – opowiadają Krzysztof i Ewelina. Stworzyli pensjonat Villa Greta i w 2005 roku przyjęli pierwszych gości. Odkąd sami są rodzicami Tosi (ur. w 2007 r. ) i Tymka (ur. w 2010) starają się, by ich dom był azylem dla rodzin z dziećmi.
W czasie ferii proponują wiele ciekawych warsztatów dla rodzin – 500 metrów od willi Greta znajduje się Sudecka Zagroda Edukacyjna.
Gdy pada śnieg, przy domu przygotowana jest górka do zjeżdżania na sankach. Wokół budynku jest przestrzeń, duże podwórze i plac zabaw dla dzieci, stary sad, a za nim zasypane śniegiem pola aż do granicy lasu – mnóstwo miejsca do robienia bałwanów i zabawy na śniegu.
Villa Greta położona jest daleko od dróg publicznych. – Dlatego rodzice mogą spokojnie pić kawę lub grzane piwo czy wino w sali kominkowej, podczas gdy dzieci bawią się bezpiecznie na zewnątrz lub w sali zabaw z drewnianą podgrzewaną podłogą – zachęcają gospodarze.
W sadzie jest duży, certyfikowany plac zabaw z platformą, mini ścianką wspinaczkową, pajęczyną, karuzelą, huśtawkami, dużą piaskownicą, labiryntem i ulubioną przez dzieci 30-metrową tyrolką.
Na podwórzu mieszkają uwielbiane przez gości psy Dżoj i Fajzer. Spacerując po wiosce można spotkać krowy, konie, kozy, kury, perliczki czy kaczki.
Do zdobycia jest paszport Odkrywcy w Krainie Wygasłych Wulkanów.
Kuchnia w Villi Greta opiera się na produktach lokalnych i od kilku lat jest częścią Szlaku Kulinarnego Smaki Dolnego Śląska.
5. Kowalowe Wzgórze, Kamieniec – Kotlina Kłodzka w Sudetach

Agroturystykę – oddaloną od miasta, szybkiego ruchu i hałasu – otacza ogród i górzyste pastwisko. Zimą to wspaniałe miejsce do zjeżdżania na sankach, workach i śniegowych pontonach.
Kowalowe Wzgórze jest prawdziwym gospodarstwem rolnym, a zarazem eleganckim pensjonatem z przestronnymi apartamentami. Możecie zobaczyć tu codzienne życie na wsi i poznać bliżej mieszkające tu zwierzęta – nie tylko psy i koty, ale też krowy, kozy, kury i gęsi.
Spróbujecie świeżych jajek, prawdziwego masła czy mleka od krowy – dla chętnych kurs dojenia krowy czy warsztat ubijania masła.
Dodatkową atrakcją dla dzieciaków jest karmienie sianem zwierząt gospodarskich czy wieszanie na drzewach słoninki dla sikorek w karmnikach.
Gospodarze – Katarzyna i Jarosław – organizują też warsztaty pszczelarskie, mydlarskie, stolarskie (robienie karmników dla ptaków), a przy korzystnej pogodzie organizują kuligi zwieńczone ogniskiem i pieczeniem kiełbasy. Współpracują też z profesjonalną szkołą narciarstwa i wypożyczalnią sprzętu.
Agroturystyka słynie z domowego jedzenia, przygotowywanego zgodnie z ideą slow food. Kuchnia jest oparta na produktach lokalnych i pochodzących z gospodarstwa, łącznie z pstrągami i karpiami hodowanymi w przydomowym stawie.
W wiejskim domku z apartamentami mogą mieszkać jednocześnie 23 osoby, przestrzeń wspólną stanowią kącik kominkowy, bawialnia/kącik dla dzieci oraz pokój telewizyjny.
W sadzie za domem znajdziecie atestowany plac zabaw z mini ścianką wspinaczkową, drewnianymi domkami, zjeżdżalnią i huśtawkami.
W bliższej i dalszej okolicy wyciąg narciarski (25 km), narciarska trasa biegowa (15 km), jazda konna (5 km) i Muzeum Papiernictwa (15 km).
https://www.kowalowewzgorze.pl/oferty/ferie-zimowe-w-gorach-na-dolnym-slasku-dla-rodzin-z-dziecmi
Rezerwacje na ferie zimowe 2022r. (15.01 do 27.02) gospodarze przyjmują tylko w formie pakietu (noclegi + wyżywienie + warsztaty) – pobyty 7 lub 14 dniowe.
6. Raj Pstrąga, Goszów pod Stroniem Śląskim (Ziemia Kłodzka)

Goszów – położony w dolinie, u podnóża gór Bialskich, był za czasów Marianny Orańskiej popularnym miejscem wypoczynku. A znajdujący się tutaj Raj Pstrąga to najstarsza na Dolnym Śląsku hodowla pstrąga. Wspaniałej atmosfery i smaku dodają jej obecni gospodarze – Joanna i Dominik. Rybę można tu samodzielnie wyłowić, a następnie oddać do przyrządzenia i zjeść. Woda do stawów spływa prosto z gór, a największym powodzeniem cieszy się kultowa już regionalny specjał pasta z pstrąga oraz pstrąg smażony na opalanej drewnem patelni.
Joasi i Dominikowi zależy jednak przede wszystkim na tym, by goście mogli tutaj odpocząć i fajnie spędzić czas, a tylko przy okazji dobrze zjeść.
Zbudowana przez nich osada drewnianych domków, nazwana osadą Pstrąga – to miejsce wypoczynku i relaksu w okolicznościach przyrody, a także idealna baza na wypady po okolicznych terenach. Piesze wycieczki, narciarstwo, trasy rowerowe i biegowe – to wszystko macie tu na wyciągnięcie ręki. Atrakcją dla dzieci jest futrzasty zwierzyniec: dwie ulubione owce Asi i Dominika oraz świnka Danusia, którą dostali w prezencie ślubnym. Gospodarze mają też kury, a także dwa psy i cztery koty. Na terenie jest plac zabaw ze zjeżdżalniami i ściankami do wspinania. Niedawno w osadzie gospodarze uruchomili Wannę Termalną czyli kilkuosobowy kocioł SPA do kąpieli uzdrowiskowych.
7. Agroturystyka pod Miotełką, Przeździedza, Pogórze Kaczawskie

Cisza, spokój w małej spokojnej wsi w Parku Krajobrazowym Doliny Bobru niedaleko Wlenia – miejsce dla osób, które chcą się wyciszyć, zresetować i odetchnąć świeżym powietrzem.
Przywitają was kozy – chętne jeść z ręki, owce, pies i koty. Przy domu jest mini placyk zabaw, miejsce na grilla i ognisko. Gospodarstwo jest bardzo przestronne i pięknie położone: za domem znajduje się wzgórze, na którym rośnie dziki sad.
Goście mogą zamówić śniadania i obiadokolacje z regionalnych produktów, w tym wytwarzanych w sąsiedztwie serów z mleka prosto od krowy i wędlin, które wykonują właściciele agroturystyki – Aleksandra i Adam Cieślakowie. Ich agroturystyka słynie z obfitych i przepysznych śniadań, a do kawy serwują wspaniałe wypiekane na miejscu słodkości.
W okolicy jest dużo ciekawych miejsc oraz wartych zobaczenia zabytków, a pan Adam jest skarbnicą wiedzy o okolicy. Przykładowe odległości: Wleń – 8 km, Zapora Pilchowice – 12 km, Lwówek Śląski – 12 km, Jelenia Góra – 26 km, Karpacz, Szklarska Poręba, Świeradów Zdrój, Złotoryja, Bolesławiec – do 40 km.
W ofercie pokoje 2 i 4 osobowe z łazienkami, na wyposażeniu pokoi: TV, Wi-Fi. Goście mają udostępniony czajnik, lodówkę, szklanki, talerzyki, sztućce, a także grill, miejsce na ognisko. Mile widziani czworonożni członkowie rodziny.
8. Eko Bajka Domki w górach – Bukówka (okolice Lubawki)

Eko Bajka to certyfikowane 50-hektarowe gospodarstwo ekologiczne. Piękna okolica, widok na góry, cisza i spokój. Ogromna przestrzeń z dala od szosy stwarza rodzinom z dziećmi możliwość bezpiecznego wypoczynku i dobrej zabawy na świeżym powietrzu.
Najmłodsi mogą poznać zwierzęta gospodarskie, takie jak owce, króliki czy gęsi.
W 2017 roku gospodarstwo zajęło drugie miejsce w konkursie na najlepsze gospodarstwo ekologiczne w Polsce, a pierwsze w województwie dolnośląskim. W roku 2018 Polska Federacja Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne” nadała mu najwyższą kategorię w systemie oceny WBN (Wiejskiej Bazy Noclegowej). W jednym domku może spać maksylalnie 5 osób, zimą są tam grzejniki elektryczne. Gospodarze udostępniają dzieciom sanki.
W odłegłości 7 km znajduje się wyciąg narciarski Lubawka. Można odwiedzić też Zespół Klasztorny Cystersów w Krzeszowie (8 km).
W zasięgu jednodniowych wycieczek są także: Rudawy Janowickie, Podziemne Miasto i Sztolnie Walimskie, wodospady w Szklarskiej Porębie, Zamek i Stadnina Ogierów „Książ” czy Adrszpasko-Teplickie Skalne Miasta (25 km)
9. Fińska wioska Kalevala koło Karpacza

Kalevala w Borowicach – jak na Laponię przystało zasypana po pachy w śniegu – to zdecydowanie najbardziej oryginalne miejsce wypoczynku w Karkonoszach. Jej twórcę – Michała – zafascynowała prawdziwa lapońska wioska w północnej Finlandii, tamtejsza kultura i krajobrazy. W tym jedynym w swoim rodzaju ośrodku wypoczynkowym spotkacie renifery i cudne psy husky, z którymi możecie pospacerować – co bywa dużym wyzwaniem kondycyjnym.
Lapońska wioska oferuje zwiedzanie, poznanie fińskiej kultury i zwyczajów, ale też wypoczynek w dwóch rodzajach namiotów bądź uroczym niebieskim domku Muminków. W całej wiosce może zamieszkać jednocześnie około 30 osób. W strefie SPA możecie poznać i skorzystać z prawdziwej fińskiej sauny z rozpalanym ogniskiem i sauny typu beczka.
Namioty są luksusowe i ogrzewane, doprowadzono do nich prąd, goście mają też dostęp do wi-fi. Łazienka (prysznice) jest wspólna. Można zamówić śniadania, które mają formę bufetu. W ofercie są również obiadokolacje z fińskimi specjałami.
Okolica sprzyja wycieczkom i różnym rodzajom narciarstwa.
Co ciekawe i warte podkreślenia, Kalevala działa pod oficjalnym patronatem Ambasady Republiki Finlandii w Polsce i była oficjalnym organizatorem obchodów 100-lecia niepodległości Finlandii w naszym kraju.
10. Słodka Gruszka – Kopaniec , Góry Izerskie

Główny budynek przypomina mały wiejski dworek wśród drzew. Wewnątrz także prezentuje się sympatycznie. Przytulne, ale przestronne apartamenty rodzinne i serdeczni właściciele tworzą w pensjonacie atmosferę do rodzinnego wypoczynku z dziećmi w górach. Najmłodsi uwielbiają spędzać czas na świeżym powietrzu, w tutejszym ogrodzie z placem zabaw. Zimą można tu lepić bałwany, jest także górka saneczkowa i są zwierzęta gospodarskie.
Można skorzystać z zadaszonego grilla lub miejsca na ognisko. Jest również możliwość łowienia ryb w stawie, a rodzice mają możliwość wynajęcia opiekunki dla dzieci.
Wewnątrz pensjonatu znajduje się kącik do zabawy, jadalnia i sala kominkowa.
O czystość apartamentów i smak posiłków dba pani Joanna. Kuchnia serwuje różnorodne dania, domowe przetwory i pyszne ciasta. Bazuje na lokalnych produktach, warzywa i owoce pochodzą z własnych upraw. Można zamówić specjalną dietę: bezglutenową, wegetariańską, bezmleczną czy specjalne potrawy dla dzieci. W pobliżu są szlaki turystyczne i las, które zachęcają do wypraw spacerowych, rowerowych i konnych. Warto też skorzystać z okolicznych atrakcji – wyciągów krzesełkowych (Kopaniec jest niedaleko Szklarskiej Poręby), parków linowych czy Term Cieplickich. A w razie niepogody cała rodzina może zapisać się na warsztaty – ceramiczne, mozaikowe lub piernikowe.
11. Agroturystyka Cicha Woda, Lasocin, Góry Sowie

Cicha Woda położona jest w malutkiej, malowniczej wsi Lasocin u podnóża Gór Sowich, na szlaku prowadzącym wprost na szczyt uwielbianej przez turystów Wielkiej Sowy. To miejsce tworzone od dwóch dekad przez rodzinę – dla rodzin. Dzieci są tu najważniejszymi gośćmi. W mini zoo pogłaskają kucyki, alpaki, wiewiórki syberyjskie, a także owieczki Quessant czyli najmniejsze owce świata.
Chętni mogą nakarmić różnorodne ptaki oraz zapoznać się z osłem. Jest także plac zabaw.
Restauracja serwuje m.in. cieplutki miód pitny z goździkami – miód zrobiły lasocińskie pszczoły, a także niekwestionowanego faworyta z menu – pstrąga.
Świeże, wyławiane na miejscu ryby w różnych odsłonach to flagowy produkt Cichej Wody. W kuchni oprócz klasyków kuchni polskiej znajdziemy także lekkie sałatki i opcje dla wegetarian. Właściciele Cichej Wody mają też własną wędzarnię, z której cieplutkie pstrągi trafiają wprost na stół.
A to wszystko w pięknych okolicznościach przyrody.
Na Wielką Sowę (1014,8 m n.p.m.) można wybrać się na pieszo, spacer zajmuje około 90 minut. Nie brakuje też tras do jazdy na biegówkach. W okolicy odwiedzić można Sztolnie Walimskie, Zamek Książ pod Wałbrzychem, Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim, Pałac Jedlinka w Jedlinie Zdroju czy Jezioro Bystrzyckie z monumentalną tamą z początków XX wieku.